Spółka przez internet

Q& A

Założenie spółki może odbywać się od początku do końca bez wychodzenia z domu, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Pierwszym z nich jest konieczność zrezygnowania z umowy w formie aktu notarialnego – nie ma możliwości zawarcia umowny w formie aktu bez wizyty w kancelarii notarialnej.
Kolejne warunki jakie trzeba spełnić to posiadanie aktywnego podpisu elektronicznego, którego uruchomienie wymagało osobistego stawienia się w punkcie potwierdzania tożsamości oraz dostęp do bankowości internetowej.

Tak więc spółka może zostać założona od A-Z przez internet. Przepisy prawa umożliwiają dokonywanie opłat od wniosku czy zapłaty PCC w formie przelewu. Wszystkie obowiązkowe załączniki można przygotować w systemie lub je w nim załączyć. Również nadawanie numeru NIP czy REGON odbywa się automatycznie, bez konieczności osobistego udania się do urzędu skarbowego.

Zgodnie z przepisami prawa sąd rejestrowy na rozpoznanie wniosku o wpis spółki ma 1 dzień od daty jego wpływu i tak faktycznie się dzieje. Co ważne, spółki są rejestrowane w godzinach pracy sądu.
Dzięki konieczności korzystania z gotowych wzorców system ma możliwość błyskawicznego weryfikowania ich poprawności. Warto jednak podkreślić, że ramy czasowe określone przez przepisy, a dokładnie Art. 20a Ustawy o KRS nie dotyczą dokonania wpisu, a jedynie rozpoznania sprawy. Jeśli dokumenty zostały sporządzone błędnie lub są niekompletne sąd wyda wezwanie do usunięcia braków. Po ich usunięciu wniosek powinien zostać rozpoznany w terminie 7 dni.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których nie otrzymuje się wpisu w 24h, jest to zazwyczaj spowodowane chwilowymi problemami w systemie lub dużą ilością napływających wniosków.
Niestety samodzielna rejestracja spółki przez internet, nawet w s24 może skończyć się otrzymaniem wezwania do uzupełnienia braków. Jeśli próbowalibyśmy wypisać tutaj wszystkie kwestie, na które warto zwrócić uwagę, powstałaby bardzo długa lista, a zastosowanie się do wszystkich naszych wskazówek i tak nie dawałoby gwarancji pozytywnie rozpatrzonego wniosku. To, co możemy zasugerować to skupienie się przede wszystkim na tym aby:
– upewnić się, że wybraliśmy oryginalną nazwę, która nie naruszy prawa do firmy innej spółki z o.o.,
– treść umowy jest zgodna z prawem – żaden ze wspólników nie został ograniczony w kwestii bycia prezesem spółki, planowane jest prowadzenie działalności dopuszczalnej przez przepisy,
– nie użyto PKD ograniczonego dla spółki akcyjnej,
– wszystkie dokumenty zostały właściwie podpisane przez wszystkie zobligowane do tego osoby,
– dodać wszystkie obowiązkowe załączniki,
– terminowe opłacenie wniosku.
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów możemy znaleźć listę elektronicznych załączników, które muszą zostać przesłane do KRS wraz z wnioskiem o wpis. Są nimi:
– oświadczenie członków zarządu o tym, że wkłady zostały w całości wniesione,
– lista osób, wraz z adresem do doręczeń lub firmy (nazwa) i siedziba członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu,
– dane osobowe i adresy członków zarządu lub prokurentów,
– oświadczenie woli członków zarządu lub prokurentów o wyrażeniu zgody na ich powołanie.
W przeciwieństwie do rejestracji w PRS, system S24 automatycznie załącza do wniosku listę wspólników.
Wszystkie załączniki muszą stanowić osobny plik i mieć formę elektroniczną.
Tak, oczywiście. Aktualnie nie ma innej możliwości niż założenie spółki przez internet. Ustawodawca przewiduje dwie ścieżki rejestracji spółki online, w zależności od tego czy umowa ma formę aktu notarialnego czy nie.
Jeśli decydujemy się na umowę w formie aktu rejestracja będzie elektroniczna tylko częściowo – nim zalogujemy się do systemu (uwaga, spółkę z aktem rejestrujemy w PRS) konieczne będzie sporządzenie i zawarcie aktu w obecności notariusza. Numer sporządzonego aktu trzeba będzie wpisać do elektronicznego formularza rejestracyjnego.
Jeśli jednak zależy nam na tym aby całą procedurę wykonać bez wychodzenia z domu, powinniśmy zdecydować się na umowę stworzoną na bazie gotowego wzorca.

Spółka przez internet w s24

Jak założyć spółkę w s24?- to proste, spójrz do naszego przewodnika

Czy spółka przez internet się opłaca?

Bez wychodzenia z domu

Wszystkie formalności załatwisz w intuicyjnym systemie, który pozwala założyć spółkę całkowicie przez internet. Załóż spółkę w s24 a żaden wniosek nie będzie musiał zostać złożony osobiście!

Na elektronicznych wnioskach

W s24 znajdziesz wzory dokumentów oraz elektroniczne formularze, na bazie których automatycznie wygenerujesz wnioski i załączniki.

Brak aktu notarialnego

Dzięki s24 nie trzeba już sporządzać umowy w formie aktu notarialnego, dzięki czemu oszczędza się nie tylko czas ale i pieniądze ze względu na brak taksy notarialnej.

Tańszy sposób na spółkę

Rejestrując spółkę w s24 ponosi się niższe koszty. Wniosek o wpis do KRS jest tańszy aż o połowę jeśli rejestruje się podmiot bez aktu notarialnego.

Spółka przez internet - jak?

Z doradcą, który pomoże wypełnić wszystkie formularze!

Spółka przez internet - gdzie?

W s24 lub w PRS, z umową w formie aktu lub na bazie gotowego wzorca!

Spółka przez internet - kiedy?

Jak najszybciej! 

pon – pt

09:00 – 17:00

Kraków, ul. Cegielniana 4,
Warszawa, Al. Solidarności 117