Zgłoszenie firmy do US oraz GUS

Jednym z etapów zakładania firmy jest zgłoszenie jej do Urzędu Skarbowego. Jak dopełnić formalności? Czy procedura zgłaszania podmiotu różni się w zależności do formy prawnej?

W przypadku firmy jednoosobowej cała procedura odbywa się automatycznie (nadawany NIP oraz REGON). Urząd skarbowy przekazuje informacje o NIP do CEIDG.

W kwestii zgłaszania spółki cywilnej do Urzędu Skarbowego należy złożyć wniosek NIP-2 o nadanie numeru NIP dla spółki. Następnie wspólnicy zobowiązani są do zmiany wpisu w CEIDG na formularzu CEIDG-1 podając numery NIP oraz REGON spółki.

Spółki zarejestrowane w KRS mają automatycznie nadawane numery NIP oraz REGON poprzez powiadomienie US oraz GUS, które nadają odpowiednie numery podmiotom. Spółki założone w rejestrze przedsiębiorców zobowiązane są do przekazania danych uzupełniających (rachunki bankowe, przewidywana liczba pracowników, miejsce prowadzenia działalności itp.) w terminie 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności. Dane zostają przekazane do odpowiednich urzędów.

pomoc-prawna
Strona główna | Pozostałe wpisy

Nasza Kancelaria Prawna od wielu lat zajmuje się pełną obsługą spółek, fundacji, stowarzyszeń i JDG z całej Polski.
Oferujemy:
- rejestrację firm
- obsługę księgową
- aktualizację danych w KRS
- wirtualne biuro

Obsługa w całej Polsce, współpraca online.